Heisman'ın dönüşüyle Reggie Bush, NCAA mücadelesine devam edeceğine söz verdi

plantifulsoul

New member
Reggie Bush, sürgünde geçirdiği on yıl boyunca bu günün geleceğine olan inancını asla kaybetmediğini söyledi. İleriye doğru hiçbir yol görünmese ve hiç kimse onun aynı sarsılmaz inancını paylaşmıyor gibi görünse bile. Dünya onu bir hileci olarak damgalarken ve hayranlar onu USC'nin gözden düşmesinden dolayı suçlarken bile. Üniversitesi sırtını dönse ve NCAA ona acı sona kadar savaşacağına dair güvence verse de Bush, bir gün bir şekilde haklılığını kanıtlayacağından hiçbir zaman şüphe duymadığını söyledi. Bu nedenle, başından beri yanlış bir şey yapmadığı fikrine sıkı sıkıya bağlı kaldı ve bunu dinleyen herkese de anlattı.

Üniversite atletizm modelinde manzarayı değiştiren değişiklikler, artan kamu desteği ve yüksek fiyatlı bir avukat ekibinin değişmesi 14 yıl alacaktı ama sonunda bu hafta, diğer Heisman'larla çevrili Jacksonville, Fla.'daki bir konferans odasından. Kazananların ardından Bush, o pürüzsüz, bronz intikamı bir kez daha parmaklarının arasında hissetti.

O anın “hayal edebileceğimden daha iyi” olduğunu söyledi.

Heisman Trophy, avukatlarının Heisman Trust'tan aldığı “cesur” bir kararla 2010'da elinden alındıktan sonra USC'nin efsanevi geri dönüşüyle geri döndü; zira vakıf, Bush'u resmi olarak 2005'in kazananı olarak yeniden görevlendirmek üzere NCAA'dan ayrılmıştı.

Ertesi sabah Bush, Kolezyum'un üst terasında, tıpkı yirmi yıl önce aşağıdaki sahada olduğu gibi sorunsuz bir şekilde süzülerek, 2005 kupasını sanki ikinci kez kazanmış gibi yanında taşıyarak süzüldü.

Bush, “Orada milyonlarca şüphecinin olduğunu biliyorum” dedi. “Umarım artık bu insanlar başından beri söylediğimiz şeyin doğru olduğunu görebilirler.”

Ancak kupanın geri dönüşünü kutlamak için düzenlenen Perşembe günkü basın toplantısı, son bir zafer turundan çok bir açılış salvosu olacak. Sekiz ay önce NCAA'ya karşı açtığı hakaret davası hâlâ planlandığı gibi ilerleyecekti. Bush'un avukatı Ben Crump, “mahkemede gününü geçirmeye hazır” olduğuna dair güvence verdi.

Crump, “Bu, tam adalete ulaşma yolculuğunun sadece başlangıcı” dedi.

Uzun bir süre boyunca kupa Bush'un davasıyla eşdeğerdi; NCAA, bir soruşturmanın ardından USC'nin 2004 ulusal unvanıyla birlikte kayıtlarını ve istatistiklerini elinden aldığında itibarına verilen tüm zararın ağır bir bronz simgesiydi. iki hevesli spor pazarlamacısından uygunsuz menfaatler kabul etti. Kupa, Bush'un etrafındaki tüm halk tepkisinin merkezinde yer alıyordu. Eski USC bağışçısı Brian Kennedy sayesinde kupa, geri verilmesini talep ederek şehrin her yerindeki reklam panolarında asılıydı.

Donanım her zaman önemli olmuştu ve işte buradaydı, bir zamanlar Bush'un rol aldığı Kolezyum'un tepesinde, Los Angeles şehir merkezinin fonunda her zamanki gibi muzaffer bir görünüm sergileyerek. Ama şimdi, güvenli bir şekilde yaklaştığında, odak noktası kupadan devasa bir bronz parçasından daha az somut bir şeye kaymıştı.

Bush, Heisman'ın geri dönüşü için neden bu kadar çabaladığı sorulduğunda, “Bu daha çok sahtekar olarak etiketlenmekti” dedi. “Sanırım kupa pastanın kremasıydı; benden alınmasıydı. Ancak dolandırıcı olarak etiketlenmek çok daha kötüydü. Çünkü asla aldatmadım. Ve hile yaptığımı gösteren hiçbir kanıt yok.”

Elbette NCAA'nın, Bush ve ailesinin Lloyd'dan 300.000 dolar nakit ve diğer hediyelerle birlikte San Diego bölgesinde kirasız konut aldığını iddia eden USC hakkındaki dört yıllık soruşturması sırasında vardığı sonuç bu değil. Bir aile dostu olan Lake ve Bush'un potansiyel yıldız gücü etrafında New Era Sports & Entertainment adlı bir ajans kurmayı planlayan iki hevesli spor pazarlamacısı Michael Michaels.

Bu bulgular, ilk olarak eski USC koç yardımcısı Todd McNair'in dahil olduğu ve 2021'de mahkemeden çıkan bir dava aracılığıyla ve şimdi de Bush ve onun güçlü avukatları tarafından sorgulanmaya başlandı; her biri Perşembe günü her fırsatı değerlendirdi. Bush'un zaferinin ivmesini amatörlüğe birkaç darbe daha indirmek için kullanmayı umarak NCAA'nın davasını ya da onun varlığını kınayın.

Bush'un baş avukatı Levi McEachern, “Bunlar eski, eski düşüncelere sahip yaşlı, yaşlı insanlar” dedi. “Yeni bir düşünceye ihtiyacımız var. Hiç para almadı. İddialar bazı kişilerin ailesine yardım ettiği yönünde [which was] Kesinlikle o zamanlar zor yollardan geçiyor ve onlara biraz yardım ediyorlar, biraz yardım ediyorlar ve birdenbire hile yapan biri mi oluyor? O bir yalancı? Kendisine çok kötü davranıldı ve bunu görmek çok utanç verici. NCAA'nın harekete geçmesi gerekiyor ve bu USC'nin ihtiyaç duyduğu şeyi, yani ulusal şampiyonayı ve galibiyetleri geri alacak.”

Perşembe günkü duruşmanın ardından Bush'un dikkati oraya yöneldi. Ona göre bir sonraki adım, boşalan kayıtlarının eski durumuna getirilmesiydi. Bunun USC'nin 2004'teki şampiyonluğunu da içerdiğini söyledi.

Ancak Perşembe günü itibariyle, USC liderlerinin Çarşamba günü Bush'u Heisman'ın geri dönüşünü görme çabaları nedeniyle açıkça alkışlamasına rağmen, USC'nin NCAA ile bu mücadeleyi başlatmayı planladığına dair hiçbir işaret yoktu.

McEachern, “USC'nin bu tür açıklamalarla bu yola katılmasına artık sevindim” dedi. “Ama size şunu söyleyebilirim ki, 'Bu tepeye birlikte yürüyebilir miyiz?' demeye çalışırken pek çok kulak sağır oldu. Ben, Reggie ve Ben o tepeye doğru yürüyorduk ve çok fazla desteğimiz yoktu. Bu yüzden bu adamların öne çıkıp NCAA üzerinde baskı kurmasını görmek isterim.”

Bu davada McEachern'in uzun süredir NCAA'nın “arkasına saklandığını” söylediği Heisman Trust üzerindeki baskı kesinlikle işe yaradı. Ancak Bush'un avukatları Vakıf'a “büyük bir sopayla” yaklaştıklarında örgütün kendileriyle çalışmaya fazlasıyla istekli olduğunu gördüklerini söyledi.

McEachern, “Onlar öne çıkıp doğru olanı yapma ve NCAA'nın etrafından dolaşma cesaretine sahiplerdi” dedi.

Yine de, tuhaf bir şekilde Rob Gronkowski'nin Super Bowl bilardo partisinde başlayan bu noktaya varmak uzun bir destan olurdu. İşte o zaman Bush, McEachern'le ilk kez tanıştı ve Heisman'ını geri alma olasılığını tartışmaya başladı.

Yıllar sonra odak noktası genişledi.

Crump, “Bu, NCAA'ya doğru olanı yapması yönünde açık bir çağrıdır” dedi. “Tarihin doğru tarafına geçin.”

NCAA'ya karşı mücadele yakın zamanda yavaşlayacak gibi görünmüyor. Ancak Perşembe günü, üç çocuğunun ilk kez kupanın etrafında toplanması, Bush için uzun zamandır beklenen iyileşmeye doğru atılmış bir adımdı.

Annesi Denise Griffin, “Bu, dualarımızın kabul olduğu anlamına geliyor” dedi. “[The Heisman] ait olduğu yere geri döndü. Onu hakediyor. Hiçbir zaman hile yapmadı.”